آجر دکوراتیو و مزایای آن

آجر دکوراتیو و مزایای آن

آجر دکوراتیو یا آجر تزئینی از مهم ترین مصالحی است که در طراحی و ساخت دکوراسیون داخلی و خارجی بناها نقش دارد. دکوراسیون در بناهای مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که باعث زیبایی و چشم نواز به نظر رسیدن فضای داخلی خانه ها می شود. مصالح دکوراتیو زیادی در صنعت ساخت و ساز وجود دارند که مورد توجه معماران و طراحان داخلی قرار گرفته اند. یکی از بهترین مصالح که می توان برای طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی از آن استفاده کرد، آجر دکوراتیو می باشد.

آجر دکوراتیو

آجر دکوراتیو به انواعی از مصالح دکوراتیو گفته می شود که در طراحی و ساخت دکوراسیون داخلی و خارجی کاربرد های زیادی دارند. آجر از دیرباز برای ساخت انواع بنا، خصوصا توسط ایرانیان، مورد استفاده قرار می گرفته است. با گذشت زمان انواع مختلفی از آجر ساخته شد و امروزه از انواع آجر دکوراتیو برای ساخت و طراحی نمای داخلی و دکوراسیون ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است. این مصالح در طرح ها و رنگ های مختلفی وجود داشته و می توانند به آسانی با انواع سبک های معماری هماهنگ شود.

مزایای استفاده از آجر دکوراتیو

امروزه با توجه به این ذهنیت که نسبت به آجرهای قدیمی وجود دارد، به احتمال صد در صد در ذهنتان ابهام های زیادی شکل گرفته است، که چرا برای دکوراسیون داخلی از سنگ دکوراتیو استفاده کنیم؟ برای رفع این سوال و پاسخ به آن، برای شما چند مورد مزایای این آجر فوق العاده را ا بیان میکنیم تا ابهام ذهنی شما برطرف شود.

 • آجر دکوراتیو دارای استحکام بالا دربرابر رطوبت و سایر عوامل از جمله گرما، سرما، چرپی، برخودار است
 • مقاومت بالای این آجر در برابر آتش سوزی و درجه حرارت بالا
 • سنگ دکوراتیو دارای تنوع رنگی بالا برای ایجاد دکوراسیون های متفاوت با سلیقه های گوناگون
 • امکان استفاده به عنوان پوشش محکم و مناسب در گلخانه ها در شومینه اتاق نشیمن گاه
 • استفاده همزمان آجر دکوراتیو با آیینه شیشه و سنگ به همراه نصب آن
 • امکان نصب آجر دکوراتیو با مواد مختلف از جمله چسب، مواد درزبندی و سیمان
 • به هیچ عنوان هیچ محدودیتی برای استفاده آن در منازل مسکونی و اداری نیست
 • امکان پیاده سازی آجر دکوراتیو در سبک های متفاوت مانند آجر سالم یا آجر شکسته
 • درست کردن نمای خاص و خارق العاده در بخش های داخلی نما برای کسانی که میخواهند دکوراسیون آنها منحصر به فرد باشد.

انواع آجر دکوراتیو

آجر های دکوراتیو در انواع مختلفی تولید می شوند. تنوع رنگی در انواع آجر های دکوراتیو بسیار بالا بوده و می تواند رنج گسترده ای از رنگ ها چون سفید، سیاه، قرمز، قهوه ای قرمز و انواع رنگ تیره یا روشن را در بر بگیرد. برخی از مهم ترین انواع آجر مصنوعی دکوراتیو می توان موارد زیر را نام برد:

 • آجر هلندی:

این نوع آجر ظاهری مدرن داشته و تنوع بالایی در مدل و رنگ دارد؛ از همین رو استفاده های زیادی از آن می شود.

 • آجر قزاقی:

اولین استفاده از این آجر به زمان حضور قزاق ها در ایران بازمی گردد و از همین رو به این نام شناخته می شود. نام دیگر این نوع آجر، آجر سفید می باشد.

 • آجر آنتیک:

این نوع آجر ظاهری سنتی و قدیمی دارد و می تواند فضایی گرم و سنتی ایجاد کند، از همین رو در ایران از طرفداران زیادی برخوردار است.

 • آجر خشت دستی:

این نوع آجر به روش های قدیمی و با پخت گل و به صورت دستی تولید می شود.

 • آجر نمای شیل:

این نوع آجر ها از نوع سنگ رسوبی با همین نام تولید می شود و ظاهر آن ها هم مدرن تلقی می شود و هم سنتی. از همین رو این نوع آجر به راحتی باساختمان های سنتییا مدرن یا بناهایی که با تلفیقی از هر دو سبک طراحی می شوند، هماهنگ خواهد بود.

 • آجر نسوز:

این نوع آجر همانطور که از نامش پیداست در برابر آتش سوزی مقاوم است و از همین در آشپزخانه ها کاربرد بسیار دارد.

کاربرد آجر دکوراتیو

این آجر ها کاربرد های زیادی در ساختمان سازی دارند و می توانند در قسمت های داخلی یا خارجی بنا های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع مصالح کاربرد های گسترده ای دارد که مهمترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

 • ساخت دیوار های داخلی 
 • استفاده در دیوار های خارجی
 • اجرا در آشپزخانه
 • تزئین در اتاق خواب، نشیمن و دیگر قسمت های ساختمان
 • ساخت شومینه
 • ساخت آلاچیق
 • تزئین دیوار های ویلایی

مشخصات آجر های دکوراتیو

آجر دکوراتیو مشخصات بسیاری دارد که به این محصولات در میان سایر اقلام ساختمانی برتری می بخشد. با استفاده از آن ها محیطی گرم و صمیمی در ساختمان شما ایجاد خواهد شد. آجر دکوراتیو طیف رنگی وسیعی از رنگ های گرم و سردی دارد. یکی از مهمترین ویژگی های آجر دکوراتیو، عدم تغییر رنگ آن ها در طول سال های متمادی است.

وزن کمتر آن ها نسبت به سایر مصالح ساختمانی نیز بر میزان استفاده از این محصولات افزوده است.هر یک از آن ها یک سوم وزن سنگ های طبیعی را دارند. سختی بالای این سازه ها و مقاومت مکانیکی آن ها توجه برخی از مشتریان را جلب کرده است. استحکام این سازه ها در برابر خوردگی در محیط نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته و فروش این سازه ها را افزایش داده است.

استفاده از آن ها بر روحیات افراد در محیط کار نیز تاثیر گذار می باشد. استفاده از آن ها در هر سبک دکوراسیونی میسر می باشد.آجر دکوراتیو شادابی نما را در طول سال های متمادی حفظ خواهد کرد. با استفاده از آن انواع سبک های دکوراسیون در محیط منزل قابل اجرا خواهد بود.فرایند نصب آجر دکوراتیو نیز یک مسئله مهم است که در زیبایی نمای ساختمان شما تاثیر گذار می باشد.

نصب آن ها با برخی مواد صنعتی به سهولت انجام می گیرد. شما می توانید، در فرایند نصب آن ها از سیمان، چسب و انواع ملات استفاده کنید. قیمت هر یک از آن ها بر اساس فرایند نصب، جنس و ابعاد آن ها تعیین خواهد شد.

مهمترین نکات نصب آجرهای دکوراتیو

برای نصب این سازه ها باید به برخی موارد مهم دقت داشته باشید. در وهله اول در استفاده از ملات بر سطح دیوار صرفه جویی کنید. استفاده بیش از حد از این مواد، زیبایی و نمای کار را تحت تاثیر قرار می دهد و در صورت استفاده کم از این ملات، اتصال کار به خوبی انجام نخواهد شد.این ملات ها زودگیر هستند و درصورت تعلل در چسباندن آجر خشک می شوند و خاصیت چسبندگی آن ها از بین می رود؛ به همین خاطر استفاده درست و به اندازه از آن ها اهمیت دارد.

و در آخر...

آجر دکوراتیو یک نوع مصالح ساختمانی به شمار میرود، که برای طراحی دکوراسیون خانه ها مورد استفاده قرار میگیرند. مزایای بی شمار این متریال افراد را به سمت خود جذب میکند. اگر شما هم تصمیم به استفاده از این متریال دارید، پیشنهاد می کنم پیش از هر اقدامی اطلاعات خود را در این باره افزایش دهید تا نتیجه دلخواهتان را به دست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید و فروش آجر با کارخانه آجر شکیل در ارتباط باشید.


کارخانه آجر شکیل


ayira
About the Author

Etiam sit amet mi et odio blandit semper. Mauris consectetur nulla fringilla nibh finibus, at varius diam pretium. Phasellus dapibus vestibulum lobortis. Maecenas quis volutpat elit, non ultrices sem. Nam ultricies ipsum convallis, volutpat mauris id, tempor libero. Mauris at nunc massa.

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد *