آجرفشاری و ویژگی های آن

آجرفشاری و ویژگی های آن

یکی از قدیمی ترین نوع آجرها آجرفشاری است که در موقع خشت زدن با دست گوشه های آجر را با انگشت فشار می دهند و به همین دلیل به آن آجرفشاری می گویند به همین منظور ما در این مقاله به بررسی آجرفشاری و مشخصات آن می پردازیم.

آجر فشاری و ویژگی های آن

در این مقاله میخوانید :

آجرفشاری چیست؟

آجرفشاری و مشخصات آن شامل آجرهایی است که ابعاد آن ۲۲×۱۰×۵/۵ و با ضخامت ۴ یا ۳ سانتیمتر می باشد . این نوع آجرها برای گری چینی و دیوارهای باربر استفاده می شود . این آجرها دارای مقاومت بالا و وزن زیاد هستند . آجرفشاری دارای انواع مختلفی است که شامل آجرفشاری قرمز ، آجرفشاری ماشینی و آجرفشاری کوره ای تقسیم می شود.

ویژگی های آجرفشاری شامل چه مواردی میشود؟

از ویژگی های آجرفشاری و مشخصات آن مقاومت بالای این آجرها در برابر تاثیرات آب و هوایی است و دارای دوام و مقاومت فیزیکی است و استحکام این آجرها توسط چگالی آن محاسبه می شود که معمولا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است . این آجرها با شاخص مقاومتی خاص M(n) معرفی می شوند و n قدرت آجر را نشان می دهد و مدل های M-350 و M-400 دارای بالاترین قدرت و مقاومت هستند .

از دیگر ویژگی های این آجرفشاری قابلیت هدایت حرارتی است که شاخص حرارتی آنها کمتر از ۴۳٪ است و در جاهای بسیار سرد نمی توان از آن استفاده کرد و قادر به حفظ گرما نیستند . همچنین مقاومت آن در برابر سرمازدگی با شاخص F(n) می باشد که n نماد چرخه انجماد است که تا حد زیادی تخلخل آجر را نشان می دهد که شامل ۷ تا ٪۸ متغیر است.

مقاومت یخ زدگی این آجرها به ۳۰۰ می رسد و میزان جذب آب این آجرها بین ٪۷-۳ می باشد که برای مناطق با آب و هوای مرطوب مناسب است.از ویژگی های دیگر این آجرها نداشتن ناخالصی های مضر است که به سلامتی انسان ضرر نمی زند.این آجر مقاومت بالایی در برابر تأثیرات تهاجمی محیطی دارد. در مقایسه با دیگر آجرها نیز آجر گری از دوام و مقاومت فیزیکی بالایی دارد.

از لحاظ ظاهری، تا حدودی یادآور سنگ طبیعی است و باعث می‌شود از آن در طراحی نمای ساختمان‌ها استفاده شود (بیشتر در خانه‌های روستایی).استحکام آجر فشاری توسط چگالی آن محاسبه می‌‌شود، که به طور متوسط ​​۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. هر سری از آجرهای توپر با یک شاخص مقاومتی خاص (M (n شناسایی می‌شوند، جایی که n قدرت آجر را نشان می‌دهد.

بنابراین، مدل‌هایی با شاخص M-350 و M-400 از بالاترین مقاومت برخوردار هستند. از چنین آجری می‌توان برای ساخت دیوارهای باربر در ساختمان های بنایی استفاده کرد. ناگفته نماند، در ایران چنین درجه‌بندی برای آجرهای فشاری وجود ندارد.قابلیت هدایت حرارتی باعث شده است امروزه آجر گری در ساخت خانه‌های مسکونی در مکان‌هایی با آب و هوای سرد به ندرت استفاده شود.

این آجر دارای شاخص هدایت حرارتی برابر و کمتر از ۰/۴۳ است. باید به خاطر داشته باشید که آجر توپر قادر به حفظ گرمای داخل اتاق نیست و آزادانه آن را خارج می‌کند.مقاومت در برابر سرمازدگی آجر گری با شاخص (F (n نشان داده می‌شود، در جایی که n تعداد چرخه انجمادی است که آجر می‌تواند بدون از بین رفتن کیفیت اصلی خود را حفظ کند.

این شاخص تا حد زیادی تحتتأثیر تخلخل آجر قرار دارد که در اکثر اصلاحات از ۷ تا ۸٪ متغیر است. مقاومت در برابر یخ‌زدگی آجر فشاری می‌تواند به ۳۰۰ چرخه برسد، که این امر باعث شده برای ساخت تأسیسات در مناطق سردسیر، محصولی مناسب باشد.میزان جذب آب آجر فشاری نشان می‌دهد چه مقدار رطوبت را در مدت معینی می‌تواند جذب کند.

برای این آجرها، این رقم بین ۳-۷٪ از کل حجم آن متغییر است. این ویژگی به ما این امکان را می‌دهد تا با اطمینان بیشتر از آجر گری برای دکوراسیون خارجی نما در مناطقی با آب و هوای مرطوب و دریایی استفاده کنیم.

      • نکته: آجرهای فشاری خود نیز به تنهایی به انواع آجر قرمز، آجر ماشینی و آجر کوره‌ای تقسیم می‌شوند.

مزایا و معایب آجر فشاری

از مزایا و معایب آجرفشاری و مشخصات آن مقاومت در برابر رطوبت شدید است و برای آب و هوای مرطوب گزینه مناسبی است . در برابر ضربه بسیار مقاوم است و دوام این آجرها در مقایسه با آجرهای دیگر بسیار زیاد است و به دلیل جذب آب بالا قدرت چسبندگی با ملات سیمانی را دارد . دارای ایمنی برای سلامت انسان و محیط زیست می باشد .

این آجرها خاصیت ضد بخار دارند و گرد و غبار و دوده در اثر باران جذب آجر نمی شود . قیمت این آجرها بسیار مقرون به صرفه است و از آجرهای دیگر ارزان تر می باشد.از معایب این آجرفشاری وزن بالای آن می باشد که برای ساختمان های چند طبقه مناسب نیست و عایق حرارتی خوبی برای حفظ گرمای خانه نیستند و به علت انبساط حرارتی تغییر شکل می دهند و به مرور زمان دچار تورم و ترک خوردگی می شوند و در برابر عوامل مختلف آسیب پذیر هستند.

اجر فشاری

تقاضا برای خرید آجر گری، نشان از برخی مزایای این آجر به شرح زیر دارد:

افزایش مقاومت در برابر اثرات دما و رطوبت شدید، استفاده از این آجر را در حین ساخت روکش و پوشش بنا در مناطق با آب و هوای مرطوب را بدون محدودیت امکان‌پذیر می‌کند.مقاومت مکانیکی بالا نسبت به همتایان خود، آجر فشاری را برای مصالحی مقاوم در برابر ضربه تبدیل کرده است.دوام بالای آجر توپر، این مصالح ساختمانی را نسبت به دیگر انواع آجر متمایز کرده است.

این آجر با حفظ خواص و عملکرد خود، قادر به داشتن عمری در حدود دویست سال است.به دلیل حذب آب بالا، این آجر چسبندگی زیادی با ملات سیمانی دارد و در هر زمان از سال قابل استفاده است.دارای ایمنی مطلق برای سلامتی انسان و خلوص اکولوژیکی ناشی از عدم وجود ناخالصی‌های مضر در ترکیب خود است.

سطح آجر دارای خاصیت ضد بخار است، به طوری که گرد و غبار و دوده در اثر باران جذب و شسته نمی‌شوند.این نوع آجر را می‌توان در تمام مناطق کشور به راحتی تهیه کرد، پس سطح دسترسی بالایی دارد.قیمت این آجر نسبت به سفال و دیگر آجرها کمتر است.

همچنین مانند هر متریال دیگری، آجر فشاری نیز دارای معایب مختص به خود است:

وزن زیاد این آجر یکی از جوانب منفی آن است. استفاده از این آجر به دلیل افزیش وزن ساختمان مجاز نیست. برای ساختمان‌های بنایی یک طبقه می‌توان برای دیوار پیرامونی از این آجر بهره برد.این آجر به دلیل انبساط حرارتی، مستعد تغییر شکل به میزان متوسطی ​​است و با گذشت زمان ممکن است شروع به تورم و ترک‌خوردگی کند. ترک خوردگی این آجر ممکن است به عرض ۵ میلی‌متر نیز برسد.عایق حرارتی خوبی نیستند و به حفظ گرمای داخل خانه کمکی نمی‌کنند.

اهمیت استفاده از آجر گری

درست است که آجر گری شکوه گذشته خود را ندارد، ولی به طور کامل از صنعت عمرانی حذف نشده است. اهمیت استفاده از این آجرها همچنان بر پایه ویژگی‌های خاصی که دارد استوار است. با این حال، نمی توان از پیشرفت‌های فناوری در تولید مصالح ساختمانی جدید غافل شد. برای بهینه کردن هزینه‌های ساخت، افزایش مقاومت سازه در برابر بارهای مرده و نیروی زلزله، کاهش وزن ساختمان و موارد دیگر، باید کم کم شاهد به کنار رفتن مصالحی همانند آجر فشاری بود.

کاربردهای آجرفشاری

مهمترین کاربرد آجر گری در دیوار چینی و کرسی چینی پی ساختمان است. از این آجر برای دیوارهای باربر در ساختمان بنایی نیز به کار گرفته می‌شود.از این آجر به دلیل جذب خوب ملات و مقاومت بالا در برابر فشار، اغلب برای قالب‌بندی فونداسیون نیز استفاده می‌شود.
در گذشته از این آجر برای ساخت سقف طاق ضربی به وفور استفاده می‌شد،

اما امروزه به دلیل عملکرد سازه ای پایین و بالا رفتن وزن ساختمان،استفاده از آجرهای فشاری به کلی کنار گذاشته شده است.برای ساخت دیوار حیاط دورتادور ویلاها و خانه‌های حیاط‌‌ دار از این آجر به فور استفاده می‌شود.از کاربردهای آجرفشاری و مشخصات آن در دیوارچینی و کرسی چینی پی ساختمان می باشد و برای دیوارهای باربر استفاده می شود .

به علت جذب خوب ملات و مقاومت بالا در برابر فشار برای قالب بندی فونداسیون هم نیز استفاده می شود و همچنین برای ساختن دور حیاط و دور تا دور ویلاها و خانه های حیاط دار از این آجرها استفاده می کنند. این آجرها به راحتی در دسترس هستند و در بیشتر مناطق کشور تولید می شوند‌.

قیمت آجرفشاری

قیمت این آجرها نسبت به آجرهای دیگر ارزان تر است و قیمت آن به ابعاد و رنگ و مصالح به کار رفته در آن متفاوت می باشد و مهمترین عامل در قیمت این آجرها ضخامت آنها می باشد و قیمت این آجرها به صورت تنی محاسبه می شود.

و در آخر...

آجرفشاری و مشخصات آن از قدیمی ترین نوع آجرها می باشد و هنوز هم در ساختمان سازی از این آجرها استفاده می کنند و شامل بهترین مصالح ساختمانی با استاندارد مناسب می باشند و به علت اینکه این آجرها هنگام ساخت و خشت زدن با انگشت فشار داده می شوند آجرفشاری نامیده می شوند که بسیاری از مهندسان سازه از کیفیت این آجرها بسیار راضی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید و فروش آجر با کارخانه آجر شکیل در ارتباط باشید.


کارخانه آجر شکیل


ayira
About the Author

Etiam sit amet mi et odio blandit semper. Mauris consectetur nulla fringilla nibh finibus, at varius diam pretium. Phasellus dapibus vestibulum lobortis. Maecenas quis volutpat elit, non ultrices sem. Nam ultricies ipsum convallis, volutpat mauris id, tempor libero. Mauris at nunc massa.

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد *